Nie zawsze towary przechodzące procedury celne od razu trafiają do obrotu w Unii Europejskiej. W wielu sytuacjach, z różnych powodów, przetrzymuje się je w specjalnie wydzielonym miejscu do czasu podjęcia odpowiedniej decyzji. W ten sposób można między innymi zawiesić na określony czas płatność cła czy podatku. Jakie jeszcze zadania spełnia skład celny i w jaki sposób jest zorganizowany? Sprawdź sam poniżej.
Wyróżnić można dwie podstawowe grupy składów celnych. Z jednej strony będą to składy prywatne, na którym składować towary może tylko prowadzący taki magazyn. Obok nich funkcjonują także publiczne składy celne. Mają one charakter usługowy, zatem może z nich korzystać każda osoba. Podstawą takiej usługi będzie umowa zawarta między składem a osobą uprawnioną do skorzystania z odpowiedniej procedury celnej. Wyróżnić można trzy typy publicznych składów celnych:
Aktualnie na terenie Polski nie funkcjonują składy celne typu III.
W celu prowadzenia własnego składu celnego należy złożyć wniosek o udzielenie na to pozwolenia. Do takiego dokumentu, składanego do naczelnika urzędu celno-skarbowego odpowiedniego ze względu na miejsce składu, należy dodać odpowiednie załączniki.
Decyzja o udzieleniu pozwolenia na prowadzenie własnego składu celnego nie jest więc oczywista i zależy od subiektywnej oceny urzędników. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, warto skorzystać z pomocy specjalistów i ekspertów. Agencja Embetim może wspomóc Cię w tym zakresie, pomagając przygotować i opracować potrzebną dokumentację. Od razu też ocenimy szanse na pozytywne zakończenie sprawy, a także podpowiemy, w jaki sposób można się lepiej przygotować do oceny urzędników.
Procedura składu celnego towarów dopuszcza pewne działania oraz jasno określa, jakie towary mogą zostać do niej dopuszczone. Są to mianowicie:
Jednak towary w składzie celnym nie są całkowicie izolowane. Dopuszcza się wiele czynności, które mogą być wykonywane w ramach procedury składu celnego.
Wykorzystanie składu celnego do sprzedaży detalicznej jest zabronione, ale istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Ogólnie taka sprzedaż może być prowadzona w przypadku zwolnienia podróżnych, członków organizacji międzynarodowych, sił NATO lub na podstawie innych porozumień dyplomatycznych z należności celnych. Innym wyjątkiem jest sprzedaż za pośrednictwem internetu.
Innym przykładem zwolnienia od zakazu sprzedaży detalicznej jest umowa konsygnacyjna. Stosowana jest ona w przypadku, gdy nabywca pobiera towary jeszcze przed dokonaniem formalnego zakupu i rozliczenia ich ze sprzedawcą.
Po uzyskaniu stosownego pozwolenia organu celnego możliwe jest czasowe wyprowadzenie towaru poza skład celny. Służy ona nie tylko dokonywaniu czynności zwyczajowych zabiegów poza obszarem składu, ale także w przypadku remontu obiektu, w którym skład się mieści.
Czasowe wyprowadzanie towarów nie jest tożsame z ich przemieszczaniem w ramach procedury składowania celnego. Produkty mogą zostać przetransportowane pomiędzy różnymi miejscami wyznaczonymi w tym samym pozwoleniu. Wyróżnia się także przejazd z towarami od urzędu celnego do miejsc składowania oraz ze składu celnego do urzędu celnego wyprowadzenia (w przypadku reeksportu).
Na towarach przechowywanych w składzie celnym można dokonywać zwyczajowych zabiegów, mających na celu polepszenie ich wyglądu lub jakości handlowej lub przygotowania ich do odsprzedaży. Takie czynności nie mogą jednak wypływać na zmianę ośmiocyfrowego kodu CN.
W celu dokonania tego typu czynności należy uzyskać pozwolenie organu. Następie można wykonać zabiegi na miejscu lub skorzystać z procedury czasowego wyprowadzenia. Jakie czynności są dozwolone w ramach zwyczajowych zabiegów?
Wszystkie operacje należy szczegółowo opisać przed uzyskaniem na nie zgody organów celnych.
Skład celny nie jest tym samym, co magazyn czasowego składowania. W przypadku tego drugiego towary składować można maksymalnie przez 90 dni. Nie można na produktach dokonywać żadnych operacji naprawczych. Natomiast wyprowadzenie towarów może odbywać się jedynie w całości.
Magazyn czasowego składowania ma zastosowanie przy konieczności uzupełnienia dokumentacji, przeprowadzenia badań zleconych przez Sanepid lub inne organa oraz przy konieczności załatwienia brakujących formalności.
Kolejnym skomplikowanym tematem jest prowadzenie ewidencji towarów składowanych w składzie celnym. Zobowiązany jest do tego prowadzący skład celny lub osoba uprawniona do prowadzenia procedury. Ewidencja jest zatwierdzana przez organ celny.
Wpisy do ewidencji powinien być dokonywany bezzwłocznie po wprowadzeniu lub wyprowadzeniu towaru ze składu. Należy zamieścić w nim także inne istotne informacje związane z przetrzymywanymi towarami. Przy tym dopuszcza się prowadzenie dokumentacji nie tylko w formie papierowej, ale także przez system elektronicznego przetwarzaniu danych. Odpowiedni program komputerowy musi posiadać zatwierdzenie organów celnych.
Prowadzenie składu celnego nie jest proste. Ciągły nadzór organów celnych oraz potrzeba składania wniosków w przypadku każdej operacji oznacza mnóstwo formalności. Do tego konieczne jest prowadzenie ewidencji towarów składowanych w składzie celnym.
Na szczęście, nie musisz się z tym mierzyć sam. Agencja celna Embetim z chęcią pomoże Ci w nadzorowaniu wszystkich formalności. Posiadamy bogate doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu zapewnimy Ci prawidłowe składowanie towaru. Służymy też wsparciem i pomocą w razie pytań
Jest to wydzielony magazyn znajdujący się pod nadzorem organów celnych. Służy on do przetrzymywania towarów nieunijnych, zanim nie nastąpi ich dopuszczenie do obrotu. Pozwala także zawiesić opłaty celno-skarbowe.
W pewnych sytuacjach dopuszcza się sprzedaż detaliczną towarów znajdujących się w składzie celnym. Dopuszcza się także wykonywanie zabiegów zwyczajowych, które pozwolą wprowadzić towary do obrotu na terenie Unii. Dopuszcza się również transport towarów pomiędzy poszczególnymi składami celnymi.
Każda osoba prowadząca skład celny powinna prowadzić ewidencję towarów. Jest ona sprawdzana przez organy celne, a wszelkie wpisy powinny być dokonywane bezzwłocznie po zajściu danego zdarzenia. W tym zakresie niezwykle przydatna jest pomoc takich firm jak Agencja Celna Embetim.
Poza tym, zanim podejmie się jakiekolwiek działania na produktach, należy na to uzyskać pozwolenie naczelnika urzędu celnego. Natomiast po zakończeniu procedury składowania celnego należy opłacić wymagane opłaty celno-podatkowe.