Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 roku było niemałym wydarzeniem. Nie ma w tym też nic dziwnego. Wiązało się to z anulowaniem mnóstwa przepisów oraz wprowadzaniem na ich miejsce nowych regulacji, na podstawie zupełnie nowych ustaleń między rządem UK a przedstawicielami władz unijnych. Zmiany te w duże mierze dotyczyły importu oraz eksportu do tego kraju. Umowa o handlu i współpracy pomiędzy Zjednoczonym Królestwem oraz Unią Europejską oznacza nie tylko nowe formalności, ale także istotne zmiany, do których musieli dostosować się eksporterzy i importerzy między innymi z Polski.
Wyjście UK z Unii było wydarzeniem bez precedensu. Państwa członkowskie UE zapewniają swobodny przepływ towarów po niemal całej Europie. Ujednolicenie przepisów oraz duże ułatwienia wymagały jednak rezygnacji z wielu mechanizmów eksportowych wszystkich państw. W zamian za to udało się zdobyć duże korzyści ze swobodnego handlu.
Z tych powodów wyjście Wielkiej Brytanii nie nastąpiło z dnia na dzień. Dla wielu przedsiębiorstw taki scenariusz oznaczałby nie tylko ogromne problemy, ale nawet nieuniknione widmo upadłości. Zanim UE zmniejszyła się o jedno z państw, nastąpiły setki rozmów na najwyższych szczeblach. Nawet uzgodnienie szczegółów nie spowodowało natychmiastowych zmian – te były wprowadzane stopniowo. Miało to na celu dwa istotne aspekty. Po pierwsze, dawało czas zainteresowanym podmiotom do dostosowania się do nowych przepisów. Dodatkowo miało to złagodzić tak duże zmiany.
Skorzystaj z naszego kompleksowego wsparcia w zakresie obsługi celnej
zapewniającą szybką i bezproblemową odprawę Twojego towaru do Wielkiej Brytanii.
Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono następujące zmiany:
Zmiany te mogły wprowadzić spore zamieszanie w procedurach tranzytowych, jednak nie był to tak duży szok, jaki wystąpiłby przy nagłej zmianie wszystkich przepisów.
Od początku lipca, czyli pół roku później, obowiązywać zaczęły kolejne przepisy:
Jednak nie wszystkie przepisy zostały wprowadzone w pełni, tak jak zakładano w harmonogramie. Ograniczone zostały zakazy związane z mięsem schłodzonym importowanym z UE. Natomiast kontrole sanitarne i fitosanitarne nie muszą być przeprowadzane w desygnowanych punktach kontroli granicznej.
Aktualizacja harmonogramu ma nastąpić jesienią tego roku. Oznacza to prawdopodobnie kolejne zmiany, które miałyby obowiązywać od stycznia roku 2023. Aby odnaleźć się w tym gąszczu przepisów i zmian, warto zatrudnić specjalistów z Agencji Celnej Embetim. W ten sposób kolejne wprowadzane przepisy oraz wymogi przestaną być dla Ciebie zagadką i utrudnieniem. Trzymamy palec na pulsie i na bieżąco obserwujemy działania rządu brytyjskiego w zakresie eksportu i importu. Dlatego, nim nowe wytyczne zaczną obowiązywać, jesteśmy na nie w pełni przygotowani.
Choć z powodu ciągłych zmian przepisów i regulacji trudno jest wskazać jednoznaczne wskazówki, co potrzebne jest do importu i eksportu do Wielkiej Brytanii, postaramy się przybliżyć, jak wygląda aktualna sytuacja. Zwracamy jednak uwagę, że poniższe informacje mogą okazać się wkrótce nieaktualne. Dlatego też zalecamy zwrócić się do nas z zapytaniem o konkretną usługę. Chętnie nawiążemy z Tobą współpracę i będziemy pomagać Ci w prowadzeniu handlu z brytyjskimi firmami.
Od momentu wyjścia UK z Unii Europejskiej, wszystkie towary importowane z tego kraju muszą być zgłaszane w urzędach celnych na granicy, gdzie obejmowane są właściwą procedurą wprowadzania towarów na rynek unijny. Wiąże się to z obowiązkiem złożenia elektronicznego wniosku oraz uzyskania unijnego statutu celnego. W związku z tym wydłuża się lista formalności (niedawno ograniczona do całkowitego minimum), a wraz z tym rosną koszty takiej operacji.
Podobnie towary eksportowane do Wielkiej Brytanii przechodzą teraz procedurę wywozu i wyprowadzenia towarów z obszaru celnego Unii Europejskiej. To także wymaga wykonania odpowiednich zgłoszeń.
Odpowiednie dokumenty składa się w systemie AIS/IMPORT dla towarów sprowadzanych do Polski oraz AES/ECS2 dla eksportowanych na wyspy brytyjskie. Potwierdzenie zgłoszenia wniosku w tym drugim systemie jest również podstawą zwolnienia z opłacenia podatku VAT (stawka 0%).
Wielka Brytania nie graniczy bezpośrednio z Polską. Dlatego też wszelkie transporty wykonywane są w procedurze tranzytu. Możliwe są tu do wyboru procedura wspólna w systemie NCTS (w Polsce NCTS2) lub ogólnonarodowa procedura TIR. Pierwsza z nich jest dostępna jedynie na terenie Unii Europejskiej oraz państwach EFTA.
W przypadku procedury wewnętrznej Unii Europejskiej formalności ograniczone są do minimum. Zgłoszenie należy złożyć w urzędzie wyjścia, a następnie jest ono potwierdzane w urzędzie końcowym. Jednocześnie przewożony towar powinien być cały czas zabezpieczony plombą celną.
Procedura TIR to wynik międzynarodowej konwencji celnej upraszczającej przewóz towarów przez granicę wielu państw. Pozwala przede wszystkim na unikanie dodatkowych opłat wśród państw nienależących do unijnej strefy celnej. Aby uzyskać karnet TIR, należy spełniać pewne wymogi, między innymi doświadczenie w przewozie międzynarodowym oraz stabilna sytuacja finansowa.
Odprawa celna do Wielkiej Brytanii stała się zdecydowanie droższa po wyjściu tego państwa z Unii Europejskiej.
Wyższe koszty wynikają przede wszystkim z przymusem składania większej ilości dokumentacji oraz dokładniejszymi kontrolami na granicy. Nie bez znaczenia jest także dynamicznie zmieniająca się sytuacja z wymogami związanymi z odprawą eksportową do Wielkiej Brytanii. Agencje Celne, które obsługują takich klientów, muszą dokształcać swoich pracowników i na bieżąco kontrolować sytuację, by wszystkie transporty przeszły pomyślnie odprawę celną do UK.
Niższą cenę mogą zaoferować agencje, które specjalizują się od lat w przewozach na wyspy brytyjskie. Tacy specjaliści dużo szybciej adaptują się do nowych przepisów. Jest to też większa korzyść dla klientów – mają pewność, że ich towary bezpiecznie przekroczą granicę.
Odprawy celne do Anglii oraz odprawy importowe z Wielkiej Brytanii ulegają stopniowym zmianom przez kilka ostatnich lat. Jest to wynik negocjacji związanych z wyjściem UK z Unii Europejskiej. Choć nowe przepisy wprowadzane są powoli, nadal stanowią duże wyzwanie dla firm.
W jaki sposób się przygotować do takich sytuacji i być zawsze na bieżąco? Najlepiej zatrudnić specjalistów. Nowe formularze oraz procedury wymagają nie tylko doświadczenia i ogromnej wiedzy, ale także pracy nad ich poznawaniem. Można więc powierzyć to zadanie Agencji Celnej Embetim. Posiadamy zespół specjalistów, którzy śledzą sytuację w Wielkiej Brytanii bez przerwy. Odprawy celne do Anglii nie stanowią więc dla nich żadnego problemu. Dla Ciebie też nie muszą, jeśli skorzystasz z naszej oferty.
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE było ogromnym wydarzeniem pod kątem gospodarczym. Do tego momentu państwo to należało do wspólnej Unii Celnej, dzięki czemu towary mogły być wprowadzane do Anglii na podstawie maksymalnie uproszczonych przepisów unijnych. Jednak po Brexicie handel zagraniczny z Anglią musiał być prowadzonych na takich samych zasadach, co z innymi państwami spoza strefy Unii. Aby złagodzić ten szok, postanowiono podzielić zmiany na kilka rund i stopniowo zmieniać procedury odprawy celnych do Anglii.
Teoretycznie każda firma przewozowa składa wszystkie dokumenty we własnym imieniu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, byś zrobił to sam. Jednak należy się liczyć z możliwością popełnienia błędu, co może skutkować zatrzymaniem towaru na granicy oraz dużymi opóźnieniami. Właśnie z tego powodu wielu eksporterów i importerów współpracuje z Agencją Celną Embetim – są pewni, że wszystkie dokumenty będą się zgadzać, a formalności będą załatwione zawsze na czas. To gwarantuje im szybkie przejście granicy i terminowość dostaw.