Wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej wiąże się z dopełnieniem wielu procedur w czasie odprawy celnej. W przypadku eksportu nie ma opłat celnych i podatkowych, które musi opłacić importer, ale sprzedając produkty za granicę, musisz liczyć się z wymogiem wszystkich formalności. Poniżej dowiesz się, w jaki sposób bezpiecznie eksportować towary.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie, które ułatwia nam prawidłowe interpretowanie przepisów i stosowanie odpowiednich procedur do specyfiki Twoich przewozów.
Świadczymy pomoc w komplementowaniu całej dokumentacji i zwracamy uwagę na wszelkie braki i niedokładności, co pozwala znacznie przyśpieszyć samą odprawę celną.
W wielu przypadkach doradzamy, w jaki sposób optymalnie podejść do odprawy celnej eksportowej. Doradztwo celne znacząco ułatwi Ci przewóz towarów przez granicę.
Jesteśmy w pełni profesjonalną firmą, posiadającą oprogramowanie zgodne ze standardami polskiej administracji celnej, dzięki czemu możemy błyskawicznie przesyłać uzupełnione pliki.
Gwarantujemy najwyższą jakość świadczonych usług. Potwierdzą ją wszyscy nasi dotychczasowi Klienci oraz współpracujące z nami duże firmy przewozowe.
Zajmujemy się odprawą w procedurze eksportu towarów na obszarze Unii Europejskiej i pomagamy znacząco przyśpieszyć każdy transport.
Naszą specjalnością jest obsługa przewozów w procedurze eksportowej do UK, gdzie od niedawna obowiązują nowe przepisy. Pomagamy również w eksporcie towarów do Iranu.
Jedną z najczęściej stosowanych procedur celnych w Polsce jest wywóz. Jest to prawne określenie na towary eksportowane poza obszar Unii Europejskiej. Będzie to zatem wysyłka towaru na Ukrainę, do Szwajcarii, czy do Norwegii. Podobnie wygląda sytuacja przy transporcie do innych państw unijnych, ale przez obszar państwa nienależącego do Unii, lub w przypadku transportu wodnego i powietrznego. Takie transporty przejść muszą odprawę celną eksportową.
W przypadku eksportu nie zostaną naliczone opłaty celno-podatkowe, jednak należy dopełnić wszystkich formalności. Nie jest to jednak łatwe. W gąszczu zawiłych przepisów oraz niejasnych instrukcji bardzo łatwo popełnić błąd. Źle zakwalifikowany towar lub brak jakiegoś dokumentu może nie tylko znacznie opóźnić odprawę eksportową, ale również zakończyć się mandatem karnym. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy ekspertów.
Każdy towar opuszczający teren Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną eksportową. Jedynie w przypadku paczek wysyłanych przez osoby fizyczne o wartości do 22 Euro możliwa jest uproszczona procedura odprawy. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca będzie miał do czynienia z pełną odprawą celną eksportową, niezależnie od wartości wywozu czy rodzaju towaru.
Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami, w szczególności ze zgłoszeniem towaru poprzez odpowiedni formularz, do którego należy dołączyć załączniki. Jak przebiega taka procedura?
Z punktu widzenia przedsiębiorcy dokonującego wywozu towaru poza obszar UE, odprawa celna składa się z kilku kroków:
Choć cała procedura wygląda dość łatwo, pierwsze problemy pojawiają się już na wstępie. W celu eksportu towarów do państw spoza Unii konieczne jest zarejestrowanie się w PUESC, czyli Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Na tej podstawie otrzymuje się numer EORI, pod którym będzie identyfikowany dany eksporter na terenie całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że bez posiadania wyżej wymienionego numeru, eksport towaru będzie niemożliwy.
Podstawowa dokumentacja, jaką powinieneś zgromadzić przed wypełnieniem zgłoszenia do urzędu celnego, zawiera:
Zgłoszenie należy wypełnić w systemie elektronicznym. Zaleca się, aby dokumentację uzupełniała agencja wyspecjalizowana w takich zadań jak na przykład Embetin. Pozwoli to uniknąć błędów i niejasności, które mogą utrudnić postępowanie celne eksportowe.
Po wywiezieniu towaru poza obszar Unii Europejskiej, procedura eksportowa jest zamykana przez urząd celny, a potwierdzenie tego zdarzenia wysyłane jest do eksportera.
Zasadniczo zgłoszenie o wywozie towarów powinno mieć formę elektroniczną. Odpowiedni formularz należy w takim przypadku wysłać do systemu AES/ECS2, gdzie dostępna jest usługa e-Eksport. Taka forma dotyczy zarówno zgłoszeń standardowych, jak i procedury uproszczonej.
Możliwe są jednak także inne formy zgłoszenia. Forma papierowa jest dopuszczalna w razie awarii systemów oraz przez osoby podróżujące. W niektórych przypadkach, określonych przez rozporządzenie unijne nr 2015/2446, możliwe jest także zgłoszenie ustne lub dokonanie innych czynności.
W przypadku standardowego eksportu towarów poza Unię, realizowanego przez polskie przedsiębiorstwa, konieczna jest rejestracja w systemie, uzyskanie numeru EORI oraz przesłanie elektronicznych dokumentów do systemu.
Nie jest to zadanie łatwe, dlatego też warto mieć wsparcie zawodowych agentów celnych. Agencja Embetin zatrudnia samych specjalistów, doskonale zorientowanych w prawidłowym uzupełnianiu tego typu dokumentów. Korzystając z naszej pomocy, z pewnością nie popełnisz żadnego błędu przy wysyłaniu zgłoszenia. Dodatkowo doradzimy także optymalny sposób eksportu.
W przypadku odprawy celnej eksportowej istotne jest zrealizowanie wszystkich formalności. Mogą być one dokonane bez udziału samego towaru, co oznacza, że czas odprawy na samej granicy jest bardzo krótki – polega na okazaniu odpowiednich dokumentów.
Jednak same formalności mogą trwać nawet wiele dni lub tygodni, jeśli wniosek zostanie wypełniony nieprawidłowo i będzie trzeba go poprawiać. Przede wszystkim czas na zebranie wszystkich wymaganych dokumentów może się wydłużyć, jeśli firma transportowa nie wie, jakie załączniki są konieczne w przypadku zgłoszenia. Warto zatem już na tym etapie skontaktować się ze specjalistą, który wskaże, jakie dokumenty należy zebrać. Następnie wypełnienie wniosku i przesłanie go do systemu. Dla wprawnego agenta jest to kilkanaście minut pracy, dla początkujących, nawet cały dzień szukania odpowiednich przepisów i innych ważnych informacji.
Następnie należy oczekiwać na odpowiedź, a po uzyskaniu elektronicznego potwierdzenia przejścia odprawy, można przejechać przez granicę i zakończyć procedurę odprawy celnej eksportowej. Na tym ostatnim etapie może jednak okazać się, że towar nie zgadza się z uzupełnionym wnioskiem z powodu jakiegoś błędu popełnionego na wcześniejszym etapie. W takim przypadku konieczne będzie napisanie korekty zgłoszenia, co spowoduje powstanie znaczących opóźnień w transporcie.
Z tego powodu, lepiej wynająć od razu agenta z Embetim, który całą sprawę poprowadzi szybko i skutecznie. Zyskasz gwarancję braku błędów, a sama odprawa przebiegnie błyskawicznie, bez niepożądanych opóźnień.
W przypadku eksportu poza teren Unii Europejskiej konieczna jest także znajomość przepisów prawnych obowiązujących w państwie importera. Niedopełnienie takich formalności może skutkować nie przejściem procedury odprawy importowej i odesłaniem towaru.
Duże problemy może generować eksport do Wielkiej Brytanii. Do niedawna było to państwo członkowskie Unii Europejskiej, co wiązało się z bardzo uproszczoną procedurą przewozu towarów. Aktualnie jednak obowiązują nowe przepisy prawne w tym zakresie. Przykładem jest obowiązek rejestrowania się w systemie GVMS, który działa od 1 stycznia 2022 roku. Ciągle wprowadzane zmiany wymagają dużego obeznania z obowiązującymi procedurami prawnymi. Nasi agenci celni dokładnie śledzą wszystkie zmiany i zawsze są w stanie określić aktualnie obowiązujące procedury.
Duże zmiany zachodzą także w zakresie wymiany towarowej z Iranem. Tu także jesteśmy cały czas na bieżąco i możemy zapewnić Ci kompleksową pomoc przy eksporcie towarów do tego państwa. Warto postawić na sprawdzony zespół specjalistów, który zapewni Ci bezpieczny przewóz towarów bez żadnych problemów z dokumentacją.
W przypadku wywozu towaru poza obszar Unii Europejskiej należy złożyć elektronicznie zgłoszenie o takim zamiarze. Każdy przesłany towar musi bowiem posiadać odpowiednią dokumentację, ułatwiającą przejście procedury importu w kraju docelowym.
W czasie odprawy celnej eksportowej nie są naliczane żadne opłaty celno-podatkowe. Wszystkie towary wywożone za granicę UE są objęte zerowym podatkiem VAT.
Chcąc eksportować towary, musisz zarejestrować się w systemie elektronicznym. Każde takie przedsiębiorstwo otrzymuje numer EORI. Jest to identyfikator celny obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Załatwiając jakąkolwiek sprawę w państwie unijnym w urzędzie celnym, należy podawać ten właśnie numer.
W przypadku wywozu towarów, odprawa eksportowa polega przede wszystkim na dopięciu wszystkich formalności i uzupełnieniu odpowiednich formularzy.
Jest to możliwe, jednak w ten sposób narażasz się na popełnienie błędu. Skutkować on może wymaganiem wniesienia poprawek, a nawet nieprzepuszczeniem towaru przez granicę. Dlatego też warto zatrudnić w tym celu specjalistę z agencji Embetim, aby zapobiec niepożądanym opóźnieniom i problemom.