Z odprawą celną spotyka się każdy przedsiębiorca prowadzący handel z firmami znajdującymi się poza terenem Unii Europejskiej. Na jej podstawie dobra są dopuszczane do obrotu na rynku docelowym. Sprawdź, jak wygląda procedura takiej odprawy celnej i z jakimi opłatami się wiąże. Dowiedz się także, jakie dokumenty będą przy niej niezbędne. A jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z naszego wsparcia przy przechodzeniu przez odprawy celne.
Procedury odprawy celnej importowe przewidują trzy przypadki przeprowadzenia kontroli:
Powyższy podział dotyczy charakteru importu towarów. Natomiast można dodatkowo wyróżnić dwa stopnie dokładności wykonywania procedur:
Wybór odpowiedniej procedury uzależniony jest zatem od statusu firmy, miejsca docelowego ładunku oraz wykorzystania przewożonego towaru (na rynek europejski czy tylko na czas wystawy). Korzystając ze wsparcia naszej Agencji, nie musisz się martwić, jaka procedura zostanie zastosowana. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu wiemy wcześniej, jak przebiegnie cała procedura i uprzedzimy Cię, jeśli będziesz musiał coś uzupełnić lub opłacić przed opuszczeniem Urzędu Celnego przez towar.
Procedury celne obowiązujące w Polsce, ustalane są przez KAS, czyli Krajową Administrację Skarbową. Odprawa wykonywana jest z kolei w urzędach celno-skarbowych. Podobnie jest w przypadku importu towarów na teren Unii Europejskiej.
Głównym celem kontroli celno-skarbowej jest sprawdzenie zgodności wszystkich dokumentów oraz pobranie odpowiednich opłat jak podatek czy cło. Po przejściu całej procedury, towar zostaje dopuszczony do obrotu na rynku unijnym: zarówno polskim, jak i innych państw należących do wspólnoty.
Towary przewożone przez granicę muszą spełniać aktualne przepisy i umowy międzynarodowe. W przypadku granic zewnętrznych Unii Europejskiej, obowiązują umowy podpisane przez wspólnotę państw. W związku z tym odprawie importowej podlegają wszystkie towary przywożone spoza UE, z kolei przewóz pomiędzy państwami zrzeszonymi w Unii Celnej jest zwolniony z tego obowiązku.
Aby uniknąć ewentualnych niezgodności lub przedłużającej się procedury, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. Istotną korzyścią może być przyśpieszenie przejazdu przez granicę w przypadku płatności. Przy standardowych zasadach, towar może opuścić Urząd Celny w przypadku wpłynięcia należności celno-podatkowych na konto agencji pośredniczącej lub samego Urzędu.
Import towarów spoza UE wymaga przejścia wszystkich etapów kontroli celnej. Jak wygląda odprawa importowa krok po kroku?
Na początku należy sporządzić zgłoszenie celne. Można wykonać je w wersji papierowej lub elektronicznej. Zaleca się ten drugi sposób, ponieważ pozwala on przyśpieszyć całą procedurę. Zgłoszenie składa się z pomocą systemu AIS/IMPORT na platformie PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Wystarczy do wspomnianego systemu przesłać plik XML z wypełnionymi informacjami. Jeśli wszystko zostanie złożone poprawnie, dokument uzyska status PZC (Poświadczone Zgłoszenie Celne).
Do zgłoszenia należy dołączyć także wymaganą dokumentację. Jest to przede wszystkim faktura oraz list przewozowy, jednak w większości przypadków konieczne są jeszcze dodatkowe dokumenty.
W końcu następuje opłacenie należności celno-skarbowych. Od wysłania zgłoszenia celnego, masz na to 10 dni.
Natomiast na samej granicy należy okazać deklarację skróconą w postaci elektronicznej. Następnie towar pokonuje drogę celną – odcinek między przejściem granicznym oraz terminalem, gdzie umieszczony jest Urząd Celny, a tam następuje zwolnienie produktów do obrotu lub oddanie do użytku.
Jeśli wszystkie dokumenty zostaną prawidłowo przygotowane, a zgłoszenie w odpowiednim czasie przesłane i opłacone, cała procedura nie zajmie dużo czasu. O wiele gorzej wygląda sytuacja, gdy w ostatniej chwili zabraknie jakiegoś dokumentu. Jego pozyskanie od eksportera może potrwać od kilku godzin do nawet kilku dni. W tym czasie przewożone produkty nie mogą zostać dopuszczone do obrotu na rynku europejskim.
Dlatego też warto korzystać z naszego wsparcia. W Embetim pracują wykwalifikowani agencji celni, którzy doskonale znają się na wszystkich aspektach importu towarów spoza UE. Dodatkowo posiadają oni doświadczenie w pracy z polskimi Urzędami Celnymi. Zapewnij swoim towarom szybki i pewny przejazd przez granicę.
Duże zmiany zaszły w przypadku handlu z Wielką Brytanią. Po opuszczeniu Unii Europejskiej procedury importu i eksportu uległy dużym zmianom. Przykładowo dla wszystkich towarów importowanych z UK wymagane są deklaracje bezpieczeństwa i ochrony. Konieczne jest także eksportowe świadectwo zdrowia dla POAO. Na granicy występują fizyczne kontrole pod kątem zwierząt oraz roślin czy produktów pochodnych.
Nasi specjaliści znają dokładnie wszystkie nowe przepisy dotyczące handlu z Wielką Brytanią. Jeśli interesuje Cię przewóz towarów na wyspy lub z wysp do Unii Europejskiej, warto skorzystać ze wsparcia naszej agencji celnej. W przeciwnym przypadku łatwo możesz wpaść w pułapkę prawną lub zapomnieć o jakimś dokumencie, wymaganym od 1 lipca 2022 roku.
Odprawa celna w przypadku towarów spoza UE służy do sprawdzenia zgodności produktów z wymaganiami Unii Europejskiej. Zgodnie z umowami międzynarodowymi pobierane są także cła i podatki. Na tej podstawie przewożone towary zostają dopuszczone do obrotu na rynku.
Jeśli wszystko zostało prawidłowo przygotowane, odprawa może trwać kilka minut. Jednak przy braku jakichś dokumentów lub jeśli w deklaracji są jakieś niezgodności, cała procedura przedłuża się do godzin, a nawet dni, zanim dostarczysz potrzebny dokument. Dlatego lepiej skorzystać ze wsparcia agencji celnej Embetim i być spokojnym o gładki przebieg odprawy.
Przede wszystkim faktura oraz list przewozowy. Jednak w wielu przypadkach potrzebne są także inne dokumenty. Lista wyjątków jest niezwykle długa i wiąże się z dodatkowymi wymaganiami prawnymi dotyczącymi tych towarów.
Poza tym przed przejazdem przez granicę należy złożyć w systemie zgłoszenie celne oraz opłacić wyliczone opłaty celno-skarbowe. Jest to warunek przepuszczenia towarów przez granicę.
Wszystkie importowane towary spoza obszaru Unii Europejskiej muszą przejść kontrolę. Możliwe są jednak różne warianty procedury, umożliwiające późniejsze rozliczenie podatku VAT.
Dla wielu importerów jest to konieczne ze względu na złożoność prawa celnego. Nawet największe firmy prowadzące duży handel międzynarodowy wolą postawić na sprawdzonych i doświadczonych agentów, zamiast samemu próbować przygotowywać wszystkie dokumenty.