Import towarów obłożony jest wieloma przepisami, które należy przestrzegać. Jednym z nich jest procedura dopuszczenia do obrotu. Sprawdź, w jakich sytuacjach musisz o niej pamiętać oraz w jaki sposób dopełnić wszystkich formalności, aby nie mieć później problemów z importowanymi towarami. Zobacz także, w jaki sposób możemy Ci w tym pomóc.
Procedura dopuszczenia do obrotu, zwana w skrócie DDO, ma zastosowanie przy imporcie towarów nieunijnych na obszar celny Unii Europejskiej. Za jej pomocą sprawdza się czy towar spełnia wszystkie formalności związane z takim transportem. Jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń, otrzyma on status unijnego i będzie mógł podróżować po terenie Unii Europejskiej.
Przejście procedury DDO wiąże się ze zgłoszeniem towaru oraz opłaceniem należności celnych przewozowych. Choć przebieg całej procedury opisany jest w ogólnodostępnych instrukcjach, może on sprawiać sporo problemów, szczególnie osobom mającym pierwszy raz do czynienia z takim zgłoszeniem. Z tego powodu wiele firm wynajmuje specjalistę zajmującego się formalną stroną importu towarów. Dobra znajomość przepisów oraz doświadczenie pozwala nie tylko szybciej, ale i bezbłędnie wypełnić wszystkie dokumenty. A każdy błąd w takiej sytuacji może okazać się bardzo kosztowny.
Posiadamy wiedzę oraz doświadczenie, którymi chętnie dzielimy się z naszymi Klientami, wspomagając ich przy wypełnianiu wszystkich formalności.
Znajdziesz nas na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą, ale pomożemy Ci na każdym przejściu granicznym, porcie oraz hubie w Polsce.
Nowoczesne oprogramowanie komputerowe, kompatybilne z serwerami polskiej administracji granicznej, ułatwiają nam składanie wszystkich dokumentów.
Współpracujemy z GIS i reprezentujemy Twoją firmę, aby wszystkie procedury zostały wykonane na Twoją korzyść. Podpowiemy Ci, jak optymalnie podejść do odprawy celnej.
Gwarantujemy profesjonalne podejście do każdej sprawy oraz gwarancję najwyższej jakości w uzupełnianiu dokumentów.
Przejście procedury dopuszczenia do obrotu nie kończy jeszcze samej odprawy celnej. W dalszej kolejności następuje jedna z trzech procedur, właściwych dla tego typu postępowania:
Istnieją także procedury specjalne. Może zapaść bowiem decyzja o składzie celnym, odprawie czasowej, czy uszlachetnianiu czynnym.Ta ostatnia oznacza dopuszczenie towarów nieunijnych na obszar UE w celu ich montażu lub obróbki.
W przypadku przewozu towarów unijnych między państwami Unii Europejskiej przez państwa spoza tego obszaru lub w przypadku transportu morskiego czy powietrznego, zastosować można dokument T2L. Jest to potwierdzenie w kraju importera, że zgłaszany towar posiada już status unijny. Taki dokument otrzymać można w każdym oddziale urzędu celnego, w którym następuje wywóz. Sporządzany jest on na formularzu jednolitego dokumentu administracyjnego, nazwanego w skrócie SAD i znajduje się na karcie 4.
Dokument ten można przedstawić w formie papierowej lub elektronicznej. W drugim przypadku przedsiębiorca otrzyma potwierdzenie z systemu AIS (Automatyczny System Importu) w postaci wydruku, na którym znajdzie się potwierdzenie posiadania przez przewożony towar statusu unijnego oraz numer MRN.
Aby uzyskać taki dokument, trzeba przedstawić fakturę handlową oraz oświadczenie o statusie unijnym towaru, wystawionym przez firmę eksportującą. Dokument T2L ma zastosowanie do towarów o wartości powyżej 15 tysięcy euro i jest ważny przez 90 dni od daty wystawienia.
Zgłoszenie towaru do procedury DDO może odbywać się na kilka sposobów:
Szczegóły dotyczące każdego sposobu zgłoszenia znaleźć można w artykułach 79 do 83 Rady EWG (nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r.), przepisach rozporządzenia komisji (nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. – tak zwane Rozporządzenie Wykonawcze) oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 września 2016 roku dotyczącego zgłoszeń celnych oraz procedury dopuszczenia do obrotu w Polsce.
Teoretycznie osoba zgłaszająca towar powinna znać i stosować się do wszystkich wspomnianych powyżej przepisów w pełnym zakresie. Jednak jest to niemożliwe do zrealizowania, między innymi ze względu na język prawny, trudny do zrozumienia i zastosowania w praktyce. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów. Nasi Agenci Celni posiadają nie tylko wiedzę, ale też doświadczenie w zakresie stosowania odpowiednich przepisów. Dzięki temu są w stanie błyskawicznie określić prawidłową formę zgłoszenia przewożonego przez Ciebie towaru.
Popełnienie błędu z powodu nieznajomości lub złego zrozumienia wspomnianych powyżej rozporządzeń naraża Cię na wysokie kary finansowe. Aby ich uniknąć i znacznie przyśpieszyć procedurę DDO, zadzwoń do nas. Chętnie Ci pomożemy w złożeniu odpowiednich dokumentów drogą elektroniczną, aby jak najszybciej zostały one zatwierdzone.
W celu rozpoczęcia procedury dopuszczenia do obrotu należy złożyć odpowiedni dokument zawierający:
Jeśli posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, możesz zgłosić się do naszej placówki, a my pomożemy Ci wypełnić odpowiednie zgłoszenie do procedury dopuszczenia do obrotu. Szczególnie, jeśli nigdy wcześniej nie wypełniałeś tego typu dokumentu, może sprawić Ci to początkowo dużo problemu. Warto wtedy skorzystać z naszej pomocy.
Jeśli nie jesteś pewien, jakie dokumenty należy przedstawić, napisz do nas wcześniej wiadomość e-mail lub zadzwoń. Na podstawie kilku pytań określimy, jakie dokumenty będziesz potrzebował do uzupełnienia zgłoszenia w formie elektronicznej lub papierowej.
Procedura dopuszczenia do obrotu (DDO) pozwala nadać towarowi status unijny, dzięki któremu będzie można go transportować na obszarze celnym UE. W celu otrzymania takiego statusu należy złożyć zgłoszenie i załączyć do niego wszystkie wymagane dokumenty.
Są to procedury określające sposób rozliczenia opłat celno-podatkowych. W przypadku procedury 4000 wszystkie zobowiązania powinny być opłacone do 10 dni od zgłoszenia. Natomiast procedura 4200 dopuszcza rozliczenie podatku VAT przez deklarację podatkową, a opłaty celne należy uregulować we wspomnianym terminie 10 dni od zgłoszenia
Dokument T2L wystawiany jest w czasie wywozu na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD (karta 4). Jest to potwierdzenie posiadania przez towar statusu unijnego, w związku z czym jest on zwolniony z procedury DDO na podstawie okazania tego dokumentu.
Jeśli posiadasz w tym zakresie odpowiednią wiedzę, z pewnością poradzisz sobie ze złożeniem zgłoszenia. W większości przypadków lepiej jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Agenci Celni Embetim posiadają nie tylko pełną znajomość rozporządzeń, ale także doświadczenie w zakresie ich stosowania. Dzięki temu nie popełniają błędów i błyskawicznie pomogą uzupełnić Ci wszystkie formalności.
Nasze placówki rozmieszczone są na przejściu granicznym w Koroszczynie oraz Korczowej. Jednak z naszych usług możesz korzystać na terenie całego kraju, we wszystkich portach, lotniskach oraz przejściach granicznych. Wystarczy telefon do naszych specjalistów, by uzyskać pełne wsparcie w dopełnianiu formalności.