Jakie produkty są najpopularniejsze w imporcie z Chin? Oczywiście elektronika. Pokazuje to choćby statystyka ile Polska importuje elektroniki z Chin. Dlaczego importowana elektronika z Chin jest taka atrakcyjna w branży retail? Jakie certyfikaty są wymagane do wprowadzenia produktów elektronicznych na Polski rynek? Jakie inne wymogi i niebezpieczeństwa towarzyszą sprowadzaniu towarów z Chin? Wyjaśniamy poniżej.
Import elektroniki z Chin to jeden z pomysłów na dochodowy biznes. Trzeba się jednak do niego dobrze przygotować. W grę wchodzi bowiem nie tylko współpraca z kontrahentem z odległego państwa, rządzącego się innymi niż Unia Europejska prawami. Wprowadzanie elektroniki spoza UE na wspólnotowy rynek obwarowane jest szeregiem wymogów, których niedopełnienie może skutkować cofnięciem do eksportera lub nawet utratą przywożonego towaru, i dodatkowo również karą finansową. Np. niewłaściwe oznakowanie i opakowanie importowanego sprzętu może skutkować wypakowaniem go na granicy i zniszczeniem opakowania lub towaru na koszt importera. Oczywiście dziś przedsiębiorcy importujący elektronikę z Chin mają do dyspozycji usługi agencji celnej, która dopełnia wszelkich procedur i obowiązków celnych za importera, co czyni import łatwiejszym i bezpiecznym.
Jak wynika z raportu opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii 1, roczna wartość towarów sprowadzanych z Chin do Polski na przestrzeni pięciu lat (liczonych od 2016 r.) wzrosła o blisko 50%. W 2020 r. wartość importu z Chin urosła do kwoty 37 617 200 0000 USD (ponad 37 miliardów dolarów). W 2016 r. było to niewiele ponad 24 miliardy dolarów.
Jakie produkty są najpopularniejsze w imporcie z Chin? MRiT podaje, że najchętniej sprowadzanymi towarami są: części do kamer telewizyjnych oraz telewizorów i radioodbiorników, smartfony i telefony komórkowe, laptopy i notebooki, zespoły elektroniczne, maszyny do odbioru, konwersji i transmisji lub regeneracji głosu, obrazu bądź innych danych, konsole i urządzenia do gier wideo.
Branża retail, to branża sprzedaży detalicznej, odbywającej się zarówno w sklepach stacjonarnych jak i przez Internet. Dziś na rynku w każdej branży panuje ogromna konkurencja. Jeśli detalista może nabyć towar taniej, to znaczy dla niego, że będzie mógł na nim więcej zarobić, albo dzięki niższej cenie wyprzedzić rynkowych rywali w wyścigu o zainteresowanie klienta. Chińscy producenci natomiast, dzięki dostępowi do taniej siły roboczej i rozbudowanej infrastruktury produkcyjnej, przy jednoczesnym wysokim zaawansowaniu technologicznym, oferują bardzo atrakcyjne, konkurencyjne dla zachodnioeuropejskich, czy amerykańskich, towary, którym już dawno odpadła łatka tandety. Marki takie jak: Xiaomi, Huawei, czy Lenovo zyskały uznanie w Europie i na świecie. Ta ostatnia jest nawet producentem smartfonów Motorola. Właśnie coraz szersza świadomość, że wiele uznanych globalnych marek, jak: BMW, Mercedes, H&M, Louis Vuitton Moët Hennessy, Apple, czy Samsung, produkuje w Chinach, stanowi kolejny powód, przez który towary „made in China” są dziś traktowane na równi z towarami z zachodu, jednocześnie będąc dla nich bardzo konkurencyjnymi cenowo.
– 0% stawka cła to kolejny, jeśli nie koronny argument stanowiący odpowiedź, dlaczego importowana elektronika z Chin jest tak atrakcyjna w branży retail. Smartfony, laptopy, tablety, smartwatche, słuchawki bezprzewodowe, części komputerowe, a nawet drony, mają zerową stawkę cła, co powoduje, że sprowadzenie ich nie wiąże się z dodatkowym kosztem importowym, który zawyżyłby atrakcyjną cenę chińskiego produktu.
Bardzo zainteresowane importem elektroniki z Chin są również sklepy detaliczne działające w formie dropshippingu. Dzięki umiejętności zabezpieczenia formalności celno-transportowych, zwłaszcza poprzez wykorzystanie usług agencji celnej, na którą przerzucają ciężar skompletowania wymaganej dokumentacji i przeprowadzenia całego procesu celnego, firmy dropshippingowe mogą być jeszcze atrakcyjniejsze cenowo dla klientów, w porównaniu ze sprzedawcami, którzy muszą ponosić koszty magazynowania.
Import elektroniki z Chin, procedura importu elektroniki z Chin wymaga od importera uzyskania i skompletowania określonych dokumentów, certyfikatów i oznaczeń, bez których przywóz na terytorium UE, a więc i do Polski, i wprowadzenie do obrotu nie będzie możliwe. Sprowadzane towary muszą spełniać odpowiednie wymagania, aby mogły zostały dopuszczone do obrotu. Jakie dokumenty do importu elektroniki z Chin?
1) Oznaczenie CE – jednym z najważniejszym przy imporcie elektroniki z Chin jest certyfikat zgodności urządzeń z unijnymi dyrektywami dopuszczającymi towary na wspólnotowy rynek w zakresie bezpieczeństwa konsumentów i środowiska. Oznaczenie „CE” musi się znaleźć na przywożonym z Chin sprzęcie RTV i AGD.
2) Oznaczenie klasy energetycznej – większość sprzętu RTV i AGD musi posiadać etykiety informujące o skali zużywanej przez urządzenie energii. Urządzenia z najmniejszym zużyciem energii oznaczone są klasą „A”, zużywające najwięcej – klasą „G”.
3) Urządzenia podlegające oznakowaniu klasą energetyczną muszą również zostać wpisane do unijnego rejestru European Product Database for Energy Labelling.
4) Certyfikat RoHS – Inspekcja Handlowa może skontrolować przestrzeganie przez importera towaru obwarowań dyrektywy RoHS, czyli z ang. Restriction of Hazardous Substances, której zadaniem jest ograniczenie ilości niebezpiecznych substancji przenikających do środowiska.
5) Certyfikat WEEE – każdy sprzęt elektroniczny sprzedawany na terytorium UE musi być opatrzony specjalnym oznakowaniem. Chodzi o symbol przekreślonego kosza na śmieci, który wskazuje, że produktu nie wolno wyrzucać do zwykłego kubła, a musi trafić do specjalnego punktu rozbiórki celem recyklingu.
6) Certyfikat SDS – część wprowadzanego do obrotu w UE sprzętu musi posiadać tzw. świadectwo charakterystyki, z ang. Safety Data Sheet. Wymagane jest dla urządzeń zawierających substancje niebezpieczne.
Przed dokonaniem przywozu towaru do Polski lepiej upewnić się, czy dostawca towaru posiada niezbędne certyfikaty, które umożliwią jego legalne wprowadzenie na rynek. Zaleca się więc sprawdzenie, czy importowana elektronika z Chin spełnia wszelkie normy i wymogi dopuszczenia do sprzedaży w Unii Europejskiej. Bez tego importer ryzykuje, że zamówione przez niego towary zostaną cofnięte na granicy, lub co gorsza – zniszczone. Dodatkowo, niestosowanie się do obowiązków celnych może sprowadzić na importera dotkliwą karę finansową.
Zgromadzenie niezbędnych certyfikatów to nie wszystko. Jakie dokumenty do importu elektroniki z Chin są jeszcze potrzebne? O czym należy pamiętać , a na co zwrócić szczególną uwagę podejmując się procedury importu elektroniki z Chin?
1) Pierwszym krokiem do legalnego importu elektroniki z Chin i wprowadzenia jej do obrotu na terytorium Polski jest oczywiście zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG, czy też w KRS, do którego wpis jest obligatoryjny dla określonego rodzaju form prowadzenia działalności, np. dla spółek prawa handlowego.
2) Po rejestracji przedsiębiorca musi uzyskać numer EORI. Musi go posiadać każdy podmiot, który chce prowadzić działalność handlową, bowiem EORI używany jest jako numer identyfikacyjny we wszystkich procedurach celnych.
3) Rejestracja w BDO – firmy zajmujące się obrotem sprzętem elektronicznym, w tym sprowadzaniem go do kraju, muszą dokonać rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. To rejestr podmiotów wprowadzających produkty na rynek i gospodarujących odpadami (Rejestr BDO stanowi kontynuację rejestru GIOŚ, czyli prowadzonego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w zakresie zużytego sprzętu elektronicznego).
4) Umowa z eksporterem i inne dokumenty niezbędne do importu elektroniki z Chin
5) Cła i podatki
Gdy towar przejdzie pomyślnie odprawę, importer otrzyma dokument PZC (ZC299), czyli poświadczenie przebytej odprawy celnej, niezbędne do wprowadzenia towaru na rynek. Przedsiębiorca importujący elektronikę z Chin do Polski, wprowadzając ją do obrotu musi jeszcze pamiętać o uregulowaniu należności celnych i podatku VAT. Pomocny w ustaleniu wysokości należnych opłat jest publiczny system ISZTAR, który dostarcza informacji o obowiązujących stawkach celnych dla danego towaru, jak i o stawkach VAT i akcyzy, limitach ilościowych i zakazach przywozu. Alternatywą dla systemu ISZTAR jest unijny system TARIC.
6) Przedsiębiorca przemieszczający towary przez granicę zewnętrzną Unii Europejskiej musi dokonywać zgłoszeń celnych, czyli przedstawiać towary do odprawy celnej wraz z odpowiednimi dokumentami. Zasadniczo system zgłoszeń działa w formie elektronicznej. By przedstawiać towary do odprawy celnej, należy się więc zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych PUESC.
Handel sprzętem elektronicznym importowanym z Chin ma wiele wspomnianych na wstępie zalet. Nie jest to jednak działalność dla każdego. Przedsiębiorca musi być bowiem świadomy, że z racji przywozu towaru spoza Unii Europejskiej, import elektroniki z Chin wymaga spełnienia znacznie większej liczby obowiązków dokumentacyjnych i proceduralnych niż to ma miejsce np. w zakresie dostaw wewnątrzwspólnotowych. Choć problem ten można w łatwy sposób rozwiązać, powierzając agencji celnej całe zadanie skompletowania dokumentacji i poprowadzenia procedury importowej. To ona dokona w imieniu importera kompleksowej odprawy towaru, jak i innych obowiązków celnych na przejściach granicznych i w urzędach celno-skarbowych.
Źródła
1 – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Chińska Republika Ludowa, portal gov.pl
2 – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny, Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013)
3 – Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne, Dz. U. 2004, Nr 68, poz. 622
4 – Jak importować towary do Unii Europejskiej, www.biznes.gov.pl
5 – Incoterms – międzynarodowe warunki sprzedaży, www.biznes.gov.pl
6 – Polska Agencja Inwestycji i Handlu, www.paih.gov.pl/rynki_zagraniczne/Chiny